Ku przestrodze...

Moderatorzy: Morg, GawroN, thrackan, Abscessus Perianalis, Valdi, Dąb, puchalsw

Awatar użytkownika
Młody
Posty: 893
Rejestracja: 01 sty 2009, 19:19
Lokalizacja: Tychy
Gadu Gadu: 9281692
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Młody »

Tak, wiedział co robi teraz jest już lekarzem ze sporym doświadczeniem a wtedy był zaledwie studentem medycyny.
Forum to nie agencja towarzyska-NIE DOGODZIMY KAŻDEMU !

Życie należy przeżyć tak, aby gołębie przelatujące nad Twoim grobem zesrały się z wrażenia.
https://www.fasttrans.com.pl/
Awatar użytkownika
Gryf
Posty: 1091
Rejestracja: 19 wrz 2007, 07:53
Lokalizacja: Wrocław
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Gryf »

mango pisze:ktoś może coś mądrego zaproponować w takim przypadku? oprócz oczywiście dokładnego oglądania jabłek przed zjedzeniem?
Przeciąć na pół, albo na cztery? ;-)
Awatar użytkownika
Tanto
Administrator
Posty: 1072
Rejestracja: 26 sie 2007, 19:17
Lokalizacja: Szczecin
Gadu Gadu: 1743064
Płeć:

Post autor: Tanto »

Gryf pisze: Przeciąć na pół, albo na cztery? ;-)
No niech te nasze noże mają okazję się wykazać - na plasterki :-)
Tak bardziej poważnie to trzeba mieć 'oczy do okoła głowy' i pamiętać że osa (pszczoła) to też człowiek i jeść musi, a że zwierzęta wiedzą co dobre, to ryzyko bliskiego spotkania jest spore w cukierniach, sadach owocowych itp. czyli tam gdzie i my lubimy zaglądać.
"...wszystkie koty z pyszczkami, które wyglądają, jakby ktoś wkręcił je w imadło, a potem wielokrotnie walił młotkiem owiniętym skarpetą, są Prawdziwmi kotami."
Awatar użytkownika
Gryf
Posty: 1091
Rejestracja: 19 wrz 2007, 07:53
Lokalizacja: Wrocław
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Gryf »

Tanto pisze:Tak bardziej poważnie to trzeba mieć 'oczy do okoła głowy' i pamiętać że osa (pszczoła) to też człowiek i jeść musi, a że zwierzęta wiedzą co dobre, to ryzyko bliskiego spotkania jest spore w cukierniach, sadach owocowych itp. czyli tam gdzie i my lubimy zaglądać.
Szkoda, że minęła już epoka saturatorów. Aby napić się szklany gazowanej z sokiem trzeba było mieć trzecią rękę aby nie zostać pokąsanym przez osy.
Dla nieco młodszych, saturator to taki ekspres do kawy ale do sprzedaży wody z gazem http://printo.republika.pl/warszawa/byl ... urator.JPG
Nieodłącznym elementem były butle z gazem.

http://printo.republika.pl/warszawa/byl ... utomat.jpg
Wedrowycz89
Posty: 409
Rejestracja: 26 sie 2007, 21:51
Lokalizacja: Szczecin
Płeć:

Post autor: Wedrowycz89 »

Maverick umieszczałeś może na youtubie jakiś filmik gdzie oddawałeś snajperski szczał?
Ostatnio zmieniony 26 lut 2009, 21:10 przez Wedrowycz89, łącznie zmieniany 1 raz.
XAVIER7

Post autor: XAVIER7 »

Maverick pisze:Wsól czucie dla tego chłopaka
Znaczy.... jeszcze mu "dosolić"?
Czucie mu się poprawi na pewno po... soli. :roll:
Awatar użytkownika
wolfshadow
Posty: 1050
Rejestracja: 17 kwie 2008, 07:30
Lokalizacja: Jaworzno
Tytuł użytkownika: tuptuś leśny
Płeć:
Kontakt:

Post autor: wolfshadow »

Oj. A myślałem, że łatwo można nauczyć się pisać na klawiaturze....
.:fortes fortuna adiuvat - Terencjusz:.
.:Miej odwagę posługiwać się własnym rozumem - I. Kant:.
mango
Posty: 35
Rejestracja: 20 sie 2008, 14:28
Lokalizacja: warszawa
Płeć:

Post autor: mango »

maly
mógłbyś parę słów więcej o zestawie z adrenaliną? myślisz, że warto ją mieć przy sobie profilaktycznie (dla tzw osób trzecich, bo ja uczulony na szczęście nie jestem)
czy np we wspomnianym tu przypadku sałackiej na coś by się przydał
no i prawne następstwa użycie - zdaje sie nie wolno mi jej użyć, jeśli nie jestem lekażem, prawda?
Awatar użytkownika
maly
Posty: 507
Rejestracja: 16 sie 2008, 21:08
Lokalizacja: Mazowsze Wschodnie
Płeć:

Post autor: maly »

No właśnie z aspektu prawnego taka adrenalina jest wypisywana tylko alergikom u których istnieje duże prawdopodobieństwo wystąpienia wstrząsu anafilaktycznego. Nie ma potrzeby noszenia adrenaliny dla osób trzecich bo dość rzadko się zdarza żeby trzeba było udzielić pomocy w takim wstrząsie. Drugą sprawą jest cena takiego zestawu (coś ponad 100-150pln). Jeśli nie jesteś alergikiem to tylko się cieszyć :mrgreen: Nie noś zestawu z adrenaliną bo takie zestawy są przeznaczona dla alergików!!!
Można użyć takiego zestawu nie mając wykształcenia medycznego w sytuacji zagrożenia życia!!! Zawsze można się powołać na "stan wyższej konieczności". Wtedy można wykonać pewne zabiegi bez uprawniań (ale tylko w wypadku bezpośredniego zagrożenia życia).
Co do Sałackiej to można gdybać... Statystyki mówią że wczesne podanie podskórne adrenaliny w początkowej fazie wstrząsu uczuleniowego zwiększa szanse na przeżycie poszkodowanego o ok 80% do czasu przyjazdu zespołu"R".
Jeśli jeden człowiek coś potrafi , to i ja mogę się tego nauczyć...!
Awatar użytkownika
Gryf
Posty: 1091
Rejestracja: 19 wrz 2007, 07:53
Lokalizacja: Wrocław
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Gryf »

Czy ktoś z Was korzysta z magnezu+wit. B6? Powiem wam, że pomaga na bóle mięśni jak nic innego.

Kamil lepiej rano czy wieczorem?
XAVIER7

Post autor: XAVIER7 »

Gryf pisze:Czy ktoś z Was korzysta z magnezu+wit. B6? Powiem wam, że pomaga na bóle mięśni jak nic innego.
Ja korzystam. Biorę od czasu do czasu Slow-Mag z B6 - polecam. Jeden z nielicznych preparatów z magnezem rozkładający się dopiero w jelicie (nie niszczy żołądka) - w przystępnej cenie. Biorę 2 pastylki na noc.
volt
Posty: 19
Rejestracja: 27 sty 2009, 12:34
Lokalizacja: małopolskie
Gadu Gadu: 6991715
Płeć:

Post autor: volt »

Gryf pisze:Czy ktoś z Was korzysta z magnezu+wit. B6? Powiem wam, że pomaga na bóle mięśni jak nic innego.
A czy ktoś stosował na zakwasy piwo? Gdzieś słyszałem że serio rozbija kwas mlekowy. Z autopsji wiem, że faktycznie pomaga, tyle że nie jestem pewien, czy nie zasadzie placebo (albo coś koło tego) ? ;)
Awatar użytkownika
Gryf
Posty: 1091
Rejestracja: 19 wrz 2007, 07:53
Lokalizacja: Wrocław
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Gryf »

Z tego co zauważyłem to nie jednego truposzczaka wykończonego letnim spacerkiem po górach perspektywa odwiedzin najdalszego na świecie spożywu i konsumpcja szklaneczki browarka stawiała na nogi. :-D
Awatar użytkownika
Rzez
Posty: 667
Rejestracja: 03 mar 2008, 23:16
Lokalizacja: Mölndal
Gadu Gadu: 2437677
Tytuł użytkownika: F&L
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Rzez »

Piwo - świetnie nawadnia po wysiłku + znakomite źródło energii (sporo prostych cukrów).

Na zakwasy, przed wysilkiem - MgB6, przy czym, jak wysiłek będzie bardzo konkretny "zakwasy" i tak powstaną.

Mały, ponieważ posiadasz wiedzę i doświadczenie w kwestii pierwszej pomocy, to mam pytanie. Na stronie 396 "SAS: Szkoła przetrwania" Johna Wisemana oraz w tekście "Zaawansowane zabiegi resuscytacyjne u osób dorosłych" z strony którą podałeś, jest mowa o igłach do przeprowadzania konikotomii. Jak to się sprawdza w praktyce? Wiseman dodatkowo wspomina o przeprowadzeniu tego zabiegu przy pomocy żyletki z zaznaczoną głębokością cięcia (1-2cm). Wiesz, pytam się bo adrenaliny czy wapna może nie być pod ręką, a igły tudzież żyletki są chyba jednak łatwiej dostępne (znalazłem na paramedica.pl, ale nie podającen...).
,,I don't know what's wrong with me, but I love this shit.''
Awatar użytkownika
przeszczep
Posty: 364
Rejestracja: 10 lut 2009, 14:57
Lokalizacja: warszawa
Gadu Gadu: 9000624
Tytuł użytkownika: zagorzały turysta
Płeć:

Post autor: przeszczep »

Magnez wyśmienity na skurcze mięśni. Można też potas łykać. Zawsze przed zawodami braliśmy magnez żeby właśnie nie mieć skurczów podczas startu :)

Po za tym magnez i potas dobre są też na kaca :) Znaczy warto je łyknąć po bibce :)
Co do zakwasów, to z tego co wiem (ale specjalista nie jestem) ból mięśni w następnych dniach po treningu wynika z mikro pęknięć włókien mięśniowych. Podczas treningu włókienka pękają a potem się regenerują w większej ilości i tak się robią mięśnie :)
Także tzw. "zakwasy" to popękane mięśnie.

Ale jak już mówiłem, dupa ze mnie a nie specjalista i na 100% pewny nie jestem ...
Awatar użytkownika
maly
Posty: 507
Rejestracja: 16 sie 2008, 21:08
Lokalizacja: Mazowsze Wschodnie
Płeć:

Post autor: maly »

Rzez Zabieg konikotomii zalicza się do zaawansowanych zabiegów reanimacyjnych i powinien go przeprowadzić wyspecjalizowany personel medyczny. W warunkach szczególnych można przeprowadzić takowy zabieg tylko i wyłącznie w stanie bezpośredniego zagrożenia życia!!! Pamiętając o tym że robimy to na własna odpowiedzialność!!! W zestawie reanimacyjnym którego używamy w pracy (walizka z która chodzimy do reanimacji na terenie szpitala) jest specjalny zestaw do przeprowadzenia konikopunkcji. Czyli do nakłucia lub chirurgicznego nacięcia błony pierścieniowo-tarczowej. składa się ze specjalnej kaniuli wraz z mechanizmem do umieszczenia jej w nacięciu, skalpela, taśmy unieruchamiającej oraz łącznika do tlenu z możliwością podłączenia worka samorozprężalnego (resuscytacyjnego, AMBU itp).
Choć od ponad 12 lat zajmuje się pierwsza pomocą (byłem instruktorem ratownictwa) a jeszcze dłużej włóczę sie po świecie i czasami musiałem udzielić pomocy różnym ludziom to jeszcze nigdy nie spotkałem sie z koniecznością tak bardzo inwazyjnego udrażniania dróg oddechowych. Zawsze kończyło się na odchyleniu głowy do tyłu, ewentualnie założeniu rurki ustno-gardłowej, choć raz nad morzem zakładałem topielcowi maskę krtaniowa. Konikotomi ratunkowej jeszcze nigdy nie widziałem i nie słyszałem o tym żeby ktoś ja przeprowadził wśród moich kolegów w pracy... Świadczy to tylko o tym jak bardzo rzadko się taka sytuacja zdarza.
Jeśli jednak zaszła by taka konieczność to w następujący sposób można ja przeprowadzić.
Należy dokładnie umyć okolicą nacięcia środkiem dezynfekcyjnym.
Przygotować sobie sztywny przewód rurkę(na tyle sztywny żeby się nie zaginał
Można użyć grubej igły lekarskiej do iniekcji(zastrzyków itp musi być jak najgrubsza tak aby przez jej światło można było oddychać)
Wykonujemy nakłucie błony pierścieniowo-tarczowej ewentualnie nacinamy ją skalpelem (lub podobnym cienkim ostrym i wąskim narzędziem) na głębokość ok 1-2 cm. Nie wolno ciąć na boki dalej niż tylko obręb błony. Wkładamy w otwór zdezynfekowaną rurkę i oklejamy plastrem, dobrze gdy mamy tlen pod ręką bo wtedy należy podawać go do rurko nie zatykając jej jednak!!! Tylko przystawiając wylot tlenu do krawędzi rurki!!!
Obrazek
Tyle teorii!!!!!!
Cytowałem za "Podręcznikiem doraźnej pomocy medycznej"
Podkreślam ze podejmujemy się wykonania takiego zabiegu na własna ryzyko!!! Bo zawsze ktoś może się przyczepić że nie mamy uprawnień nawet jeśli uratowaliśmy ludzkie życie...
Możemy się bronić stanem wyższej konieczności.

[ Dodano: 2009-03-06, 01:35 ]
http://www.paramedica.pl/produkt.php?id=6663
W pracy mamy dokładnie ten zestaw do Konikotomii ratunkowej.
Jeśli jeden człowiek coś potrafi , to i ja mogę się tego nauczyć...!
ape
Posty: 34
Rejestracja: 01 kwie 2009, 16:36
Lokalizacja: Bydgoszcz
Płeć:

Post autor: ape »

mango pisze: udrożnić drogi oddechowe po ukąszeniu osy w przełyk, czyli że co mam zrobić?


Moim skromnym zdaniem przełyk ma więcej wspólnego z odbytem niż z drogami oddechowymi.
Skoro jednak osą przekąsiłeś i ją przełknąłeś - to się ciesz i puść bąka ze szczęścia, że Ci jakiś domorosły MacGyver nie wbił długopisu lub zardzewiałego gwoździa w grdykę :D
Jeśli "nie w ta dziurka", to o konikotomii (czy ciut prostszej konikopunkcji) pisał już mały. Rzecz niezmiernie rzadka, a zabieg to niestety krwawy chociaż prosty (jednak medyczny, więc prokuratorem śmierdzący, gdyby co :!: :!: :!: ), a rokowanie takie sobie z powodu deficytu tlenu. Amen.

[ Dodano: 2009-04-23, 00:14 ]
maly pisze:Rzez Zabieg konikotomii zalicza się do .

... jakiegoś zabiegu :D
Przypisy do Rangers Medical Handbook 2007 zalecają nacięcie błony pierścieniowo-tarczowej połówką żyletki i utrzymania światła uzyskanego otworu przy pomocy dwóch kluczy np. typu Yale. (specjalistom medycyny pola walki służę filmem instruktażowym. Heh, chyba tylko mały się załapie).
O, qrde! Jankesi nic nie mówią o premedykacji czy o opracowaniu pola operacyjnego. Hardkor już to sadomasochistyczny czy dopiero niewinny surwiwal? :)
Awatar użytkownika
maly
Posty: 507
Rejestracja: 16 sie 2008, 21:08
Lokalizacja: Mazowsze Wschodnie
Płeć:

Post autor: maly »

Kolejne zdjęcie z serii uwaga na to co robimy :569: . Dzisiaj dostałem zdjęcia od kolegi: Obrazek
Czasami strzelając strzałami węglowymi bądź z włókna szklanego może się zdarzyć że strzała pęka na cieniutkie paseczki. Dlatego zawsze przed strzelaniem należy sprawdzić stan techniczny sprzętu którym się posługujemy (łuk, cięciwa, strzały...).
Nie zapominajmy też o bezpieczeństwie podczas samego strzelania!!! Obrazek
Natomiast amatorom strzelań terenowych czy myśliwskich polecam obejrzenie tych zdjęć :shock: Obrazek
Obrazek
Obrazek
Życzę świetnej zabawy podczas strzelań łuczniczych :diabel2:
Jeśli jeden człowiek coś potrafi , to i ja mogę się tego nauczyć...!
Awatar użytkownika
w0jna
Posty: 689
Rejestracja: 26 sie 2007, 20:51
Lokalizacja: Inąd.
Płeć:

Post autor: w0jna »

Najśmieszniejsze, jest to, że ci ludzie przeżyli :shock:
Są takie rzeczy na niebie i ziemi, o których się jezuitom nie śniło, mój panie.
Awatar użytkownika
maly
Posty: 507
Rejestracja: 16 sie 2008, 21:08
Lokalizacja: Mazowsze Wschodnie
Płeć:

Post autor: maly »

A no przeżyli... czasem ma się więcej szczęścia niż rozumu.
Jeśli jeden człowiek coś potrafi , to i ja mogę się tego nauczyć...!
Awatar użytkownika
Stalker
Posty: 175
Rejestracja: 23 kwie 2009, 22:05
Lokalizacja: Warszawa
Tytuł użytkownika: Samotnik
Płeć:

Post autor: Stalker »

Homo sapiens...
- Modlisz się? - pytam - Módl się - mówię - módl! Im dalej w Strefę, tym bliżej do nieba...
- Co? - pyta, bo nie dosłyszał...
Awatar użytkownika
dziul
Posty: 199
Rejestracja: 06 mar 2010, 14:27
Lokalizacja: Warszawa
Gadu Gadu: 1399656
Płeć:

Post autor: dziul »

Na początek przestroga odnośnie samoamputacji w terenie, przy nieostrożnym obchodzeniu się z naszymi rambo-nożo-siekiero-maczetami.
Choć z pewnym trudem, ale na szczęście skutecznie, oduczyłem swoje dzieci łażenia po lesie z otwartym nożem w łapie.

Wpoiłem zasadę
NÓŻ PO UŻYCIU CHOWAMY lub SKŁADAMY i CHOWAMY
Prawdopodobieństwo że ktoś napadnie na nas z za krzaka i będziemy się mogli skutecznie obronić naszym nożem bojowym ( który jak widzę na Forum większość kolegów preferuje ;) ), jest minimalne w porównaniu z niebezpieczeństwem dziabnięcia się nim np w odruchu osłaniania przed gałązką.
Na biwaku też łatwo przez nieuwagę wleźć na własną "kosę". Spotkałem się z takimi przypadkami i pomagałem łatać i kleić takie rany...

A teraz żebym nie wyszedł na starego mentora-pierdziela ...

DLA WRAŻLIWYCH TU SIĘ MÓJ POST KOŃCZY...
HARDCOROWCY-SURWAJWALOWCY MOGĄ BRNĄĆ DALEJ :mrgreen:
Bo chodzi o

BÓL ZĘBA


Kiedyś zaczął mnie "swędzieć" zaplombowany ząb...
Eeeetam... co to tam dla Dziula :P... będzie czas to się o dentystę otrę...
Jak wiadomo KAŻDY powód jest dobry żeby na dentystę nie trafić nawet w tramwaju, więc zeszło się kilka miesięcy... ;)
W między czasie ząb już zaczął "ćmić"... ale coootam... Dziul twardy jest nie "mientki" ;)
Jadłem drugą stroną ( nie mylić z podawaniem pożywienia w postaci czopków :p ) i spoko.

Po jakimś czasie ząb zaczął "rypać", ale znowu oczywiście nie było "okazji" i nie po drodze ... grunt że Ibuprom i Apap żarłem w ilościach dopuszczalnych, w porywach do stanów wysokich jak mawiają meteorolodzy-hydrolodzy.

Gęba spuchła ale co mi tam ... nie poddam się byle ząbkowi ! Lekkie płukanie szałwią w akcie desperacji rozcieńczonym Azulanem i spoko... dałem radę :) tyle że Ibupromu żarłem w strefie stanów alarmowych.

W końcu kiedyś coś tam nagryzłem i chyba otworzył mi się kanał bo zarypało mnie niesamowicie... tak że mi włosy pod pachami dęba stanęły ... ale znając budowę zęba z Biologii w Podstawówce ZĄB wiedziałem że trzeba sobie poradzić ... ;)
Z góry zakładając że nie ma w najbliższej okolicy dyspozycyjnego stomatologa i znajdując miliony powodów żeby nawet nie tracić czasu na jego szukanie, poleciałem do lustra.
Rozwarcie maksymalne paszczęki i dogłębna lustracja wykazały że jakiś kawałek żarcia siedzi w dziurze.
Dziabanie wykałaczką pomogło z grubsza wydłubać no i później postanowiłem zassać ...
Łomatkobosko... ZASSAŁEM :!:
AŻ mnie w czubku tej drugiej męskiej głowy cztyknęło...
Jak już wstałem z podłogi i pojaśniało mi w oczach, wyplułem to co wyssałem ... płukanie Azulanem - ulga :mrgreen: i opuchlizna jakby się zmniejszyła...
Nooo... to jako "facet o twardości kryształu górskiego" nie będę się nad sobą rozczulał :-P APAPy przekroczyły wysoko stany alarmowe :p

Po niedługim czasie zasysanie już nie pomagało i kanał się zasklepił... zaczęło znowu puchnąc ... ale Dziul przecież twardy jest jak skrystalizowany węgiel czyli DIAMENT i do dentysty ŻYWY nie pójdzie po dobroci ani z własnej woli... Azulan , APAP, Ibuprom i rozglądanie się za Ketanolem.

Upłynęło znowu kilka "cudownych" dni...
Pojawił się z boku, na dziąśle, pęcherzyk. Gęba boli , pulsuje.
Aaaale nie z Dziulem takie numery :) ... nastąpiło odkrycie :idea:
Jak się naciśnie ten "pęcherzyk" to rypie ząb :!: ... No może nieprecyzyjnie... jak się naciśnie to ząb napi...a :!:

Oooo ! To już przekonało Dziula że ratunek blisko :mrgreen:
Krótkie szperanko w domowej apteczce, znaleziona steryna igła od zastrzyków, lustro , paszcza, DZIABNIĘCIE :!: UUULGA :!: Azulan ... :mrgreen: No i skoro nie boli to wizyta u dentysty znowu odlatuje w bliżej nieznaną dal :mrgreen:

W międzyczasie troszku capić z japy zaczęło ale od czego są Halsy :mrgreen: ;-)
No ale na szczęście znalazła się osoba, która podstępem zaprowadziła tępego jak obuch od siekiery, ale twardego jak tenże sam obuch Dziula do stomatologa.

Dziabnięcie, znieczulenie, dziabnięcie dłutkami, trachnięcie kombinerkami, gmeranie w dziurze po zębie... waciki ... łącznie może z 15 min roboty ... a ja durny hardcor miałem ponad pół roku

Na swoje usprawiedliwienie dodam że wychowywałem się w czasach stomatologicznej "bormaszynki" która wydawała dźwięk zbliżony do wibratora a znieczulenie przy wyrywaniu zęba było luksusem :mrgreen: ...
Mniej mnie przeraża wizja Dziula wysiadającego w szaliku Legii Wwa na dworcu w Krakowie, niż Dziula na fotelu dentystycznym :p

Ale czy było warto ? .... :-?
Awatar użytkownika
slaq
Posty: 675
Rejestracja: 20 wrz 2007, 08:39
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Post autor: slaq »

dziul pisze:Ale czy było warto ? .... :-?
Wątroba prawdę Ci powie :mrgreen:
Awatar użytkownika
Razowiec
Posty: 91
Rejestracja: 05 sty 2011, 18:26
Lokalizacja: Łódź
Płeć:

Post autor: Razowiec »

Bormaszynki mają się dobrze nadal. Tylko widocznie dentysta był pod takim wrażeniem tego, co zobaczył, że nawet nie próbował uskuteczniać borowania ;-)
Nota bene sam ostatnio przez zaniedbywanie dentysty straciłem ząb nadkruszony wcześniej pięścią przez kolegę...
Awatar użytkownika
daniel999
Posty: 34
Rejestracja: 15 lis 2010, 17:22
Lokalizacja: Lubartów
Gadu Gadu: 7341690
Płeć:

Post autor: daniel999 »

dziul pisze:znaleziona steryna igła od zastrzyków, lustro , paszcza, DZIABNIĘCIE :!: UUULGA :!: Azulan ..
Heh to mnie dobiło z tym Azulanem :lol:
...ktoś odkrył w końcu prawdę
najprostszą z wszystkich prawd
że tylko jeden sposób
jest niezawodny tak

sztyl od kilofa w rece gornika...
KSU
ODPOWIEDZ