Petromax HL1

Dział z recenzjami sprzętu, sprawozdaniami z testów itp.

Moderatorzy: Morg, GawroN, thrackan, Abscessus Perianalis, Valdi, Dąb, puchalsw

Awatar użytkownika
Zirkau
Posty: 1972
Rejestracja: 29 maja 2010, 09:38
Lokalizacja: Zirkau
Płeć:

Petromax HL1

Post autor: Zirkau »

Dokonałem porównania dwóch lamp naftowych - Chińczyk za 12-20 zł z lampą Petromax HL1

Wymiary produktu
Chińczyk: średnica 16,0 cm x wys. 23 cm Masa ok 360g
Petromax: średnica 16,8cm wys. 21,6 cm Masa: 458g

Średnica komina
Chińczyk:56 mm
Petromax: 47 mm

Klosz:
Chińczyk 80mm wysokości
Petromax 70 mm
Średnica identyczna: ~85 mm

Jakościowo Petromax wygrywa:
- gwint korka dobrze spasowany, zero luzu, po prostu się wkręca ( w Chińczyku czasem nie wiadomo czy się wkręca czy wchodzić ma na wcisk :D )
- lepsze uszczelnienie (dodatkowy Oring)
- grubsza blacha, lepiej spasowana, konstrukcja sztywniejsza.
- ma mniejsze otwory od dołu klosza, a u góry komina natomiast większe.
- nie ma luzów. Jest bardzo ciasno spasowany, klosz nie dźwięczy. Jednakże w przypadku chęci jego wyciągnięcia np. do mycia, może być mały stres, bo czapa od góry wchodzi na lekkie wciśnięcie. W chińczyku to jest luz, wystarczy przechylić koszyk i wyciągnąć klosz.

Przeciekanie:
Petromax, przechylony znacznie bardziej niż Chińczyk, nie cieknie przez korek

Światło/spalanie
Do obydwóch wlano dokładnie po 100 ml nafty świetlnej. Nie testowałem wydajności, ani nie mam światłomierza. Świecą podobnie, choć Petromax zdaje się jaśniejszy. Nie wiem jednak czy to nie zasługa tego niklowania co odbija część światła jak lustro :D.
Ale rzecz najważniejsza: w Petromaxie, raz ustawiony, płomień jest cały czas równej wielkości.
W Chińczyku, co pewien czas należy regulować, bo płomień nie jest stabilny, chińczyk jest też trochę bardziej podatny na podmuchy boczne wiatru.

Stosunek cena/jakość:
1. Chińczyk
2.
3. Petromax

Jednakże, gdyby miał obecnie wybierać, którą z nich zabiorę na biwak - biorę Petromaxa.
1. Bo mam
2. bo wyraźnie lepszy.
3. bo mniej cieknie, mniejsza szansa śmierdzieć naftą :D
4. na wędrówki piesze wybrałbym ... jakąś współczesną latarkę diodową. Ale na łódź, biwak stacjonarny jw.

Zdjęcia:
Obrazek Obrazek
Ostatnio zmieniony 02 maja 2015, 08:41 przez Zirkau, łącznie zmieniany 6 razy.
Antk
Posty: 3
Rejestracja: 01 maja 2015, 19:19
Lokalizacja: Polska
Płeć:

Post autor: Antk »

Mam zamiar jutro wyciągnąć me lampy naftowe, jednak nie wiem czy mam dobrą naftę świetlną. Sprawdzałem ją "na sucho" i strasznie dymi. A jakiej ty używasz?

Pozdrawiam
Antk
Awatar użytkownika
Zirkau
Posty: 1972
Rejestracja: 29 maja 2010, 09:38
Lokalizacja: Zirkau
Płeć:

Post autor: Zirkau »

Naft świetlna - Dragon i olej do lamp i pochodni BARBEQUE firmy Gamix. Dymią, gdy dam za duży płomień (pewnie nie dostaje tyle tlenu, to ma niepełne spalanie)
Antk
Posty: 3
Rejestracja: 01 maja 2015, 19:19
Lokalizacja: Polska
Płeć:

Post autor: Antk »

Ha, dzięki. Pewnie na tym polegał mój błąd - gdy testowałem dałem dość solidny płomień :lol:

Pozdrawiam
Antk
Awatar użytkownika
Marshall
Posty: 694
Rejestracja: 25 lut 2011, 23:27
Lokalizacja: Gdańsk, Łomża
Gadu Gadu: 63140
Tytuł użytkownika: f o t o g r a f
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Marshall »

Zirkau, dzięki za zakup i recenzję! Cieszę się, że sprzęt jest OK! :)

U mnie również zagości jedna sztuka Petromax'a HL1 na wyposażeniu na np. spływy kanu! :)
Sent from my Baobab Tree. Marshall® | Adam Marczak
Awatar użytkownika
Zirkau
Posty: 1972
Rejestracja: 29 maja 2010, 09:38
Lokalizacja: Zirkau
Płeć:

Post autor: Zirkau »

A dzisiaj odkryłem, czego w tych wszystkich lampach brakuje, gdy ją kupujesz. Takie proste, tanie, a jak nie zwykle przydatne narzędzie: lejek

Obrazek


Edyta: polecam przy pierwszym użyciu bądź dłuższym nie używaniu, zanim zapalimy knot, zalejmy go uprzednio olejem (nafta to też rodzaj oleju) by nie był suchy. Zwróćmy tez uwagę na ten mały odcinek przy śrubie, gdzie jest osłonięty, by był zmoczony na całej swojej długości ) - taka uwaga dla tych co nigdy nie używali lamp tego typu. Starzy wyjadacze i tak wiedzą o co chodzi )

[ Dodano: 2015-05-09, 21:30 ]
Bardzo fajny filmik:
ODPOWIEDZ