Szwedzkie Krzesiwo

dział małych piromanów ;-)

Moderatorzy: Morg, GawroN, thrackan, Abscessus Perianalis, Valdi, Dąb, puchalsw

Awatar użytkownika
kamykus
Posty: 700
Rejestracja: 25 gru 2011, 19:47
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Tytuł użytkownika: Leśny Dziad
Płeć:

Post autor: kamykus »

Posiadam to "nowsze" krzesiwo od stycznia br. :->
Kupione na allegro, oczywiście zgubiłem blaszkę, ale była jak na zdjęciach (kod + ząbki)

Obrazek
"Nie cierpię mojego rozdwojenia jaźni, jest świetne"
Lazau
Posty: 154
Rejestracja: 28 paź 2012, 22:38
Lokalizacja: Domek na skraju lasu
Płeć:

Post autor: Lazau »

http://www.cqbtactical.pl/exotac-polyst ... -4163.html

Hej ludzie mam pytanie: czy to krzesiwo z linku jest dobre?

Edit: Szukajka nie pomogła...
Awatar użytkownika
soohy
Posty: 1087
Rejestracja: 26 lip 2010, 22:44
Lokalizacja: Małopolskie, Brzesko
Płeć:
Kontakt:

Post autor: soohy »

Lazau, tańsze i według mnie lepsze jest to przedstawione nad Twoim postem, krzesiwko które zakupił kamykus od Fireflash. Poza tym kup krzemień, stal i tak się baw, jaka frajda to Ci mówię. Wciąga i w ogóle.... coś wspaniałego. A na ten temat na forum jest sporo. Krzesiwko które pokazałeś osobiście widzę pierwszy raz na necie.
Lazau
Posty: 154
Rejestracja: 28 paź 2012, 22:38
Lokalizacja: Domek na skraju lasu
Płeć:

Post autor: Lazau »

Bym tamto kupił ale nie ma go w tym sklepie w którym kupuję nóż (najtaniej), i dlatego pytam. Może jakieś inne z tego sklepu?
Ostatnio zmieniony 07 lis 2012, 20:35 przez Lazau, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
soohy
Posty: 1087
Rejestracja: 26 lip 2010, 22:44
Lokalizacja: Małopolskie, Brzesko
Płeć:
Kontakt:

Post autor: soohy »

Kup morę na allegro i krzesiwo również na allegro w osobnej aukcji. Wyjdzie Ci 80zł
Lazau
Posty: 154
Rejestracja: 28 paź 2012, 22:38
Lokalizacja: Domek na skraju lasu
Płeć:

Post autor: Lazau »

Mam już dobry nóż (taki duży składany z biedronki za 25zł, trzeci rok służby mu leci), to po co mi morka? Teraz kupuję większy ze stałą głownią. Nie traktuj mnie jak poczatkujacego, włóczę się już trochę po lasach ;).
Awatar użytkownika
soohy
Posty: 1087
Rejestracja: 26 lip 2010, 22:44
Lokalizacja: Małopolskie, Brzesko
Płeć:
Kontakt:

Post autor: soohy »

Luz, nie traktuję Cię tak. Wszyscy wszystkim polecają tu morę, może z małymi wyjątkami :)
Lazau
Posty: 154
Rejestracja: 28 paź 2012, 22:38
Lokalizacja: Domek na skraju lasu
Płeć:

Post autor: Lazau »

Ale chyba tylko jak się niema innego noża?! Morka to przecież taki mały nożyk, nie nadaje się do cięższych prac.

Wracając do tematu: poszukam na allegro, ale jak ktos coś wie o tamtym krzesiwie z mojego linku do dać znać!
Awatar użytkownika
soohy
Posty: 1087
Rejestracja: 26 lip 2010, 22:44
Lokalizacja: Małopolskie, Brzesko
Płeć:
Kontakt:

Post autor: soohy »

Lazau pisze:Morka to przecież taki mały nożyk, nie nadaje się do cięższych prac.
Oj, kolejny który tak twierdzi... Nie wiem ludzie z czego to wynika, czy wy nigdy nie próbowaliście czegoś morką wykonywać ciężkie prace? Czy dla Was ciężkie prace to rąbanie drew o średnicy metra? Robiłem bardzo różne rzeczy morą i zawsze z powodzeniem, nie potrzebowałem, żeby była trochę miejsca, czasami wystarczy pokombinować z cięciem.

Sory za offtop, ale gdzieś to już musiałem napisać.

Co do krzesiwa to powiem Ci, że wystarczy zobaczyć na takie elementy, żeby było z zieloną rączką, był jeden pręt, około: długość pręta: 7 cm, długość całkowita: 10cm i grubość przeważnie jest taka sama i będzie w porządku. Jak zaczynałem z lasem i takie krzesiwo kupiłem to bardzo go nie szanowałem, bo nie umiałem krzesać, próbowałem wszystko podpalać, dużo pokazywałem komuś coś i starło się na tyle, że z obecnymi umiejętnościami, czy ogółem jak się ktoś umie posługiwać mógłbym nimi krzesać jeszcze ze 2 lata.

Poszukaj testy krzesiw na yt. I może Ci się coś spodoba.
Namawiam Cię, na krzesiwko tradycyjne
Awatar użytkownika
Zirkau
Posty: 1972
Rejestracja: 29 maja 2010, 09:38
Lokalizacja: Zirkau
Płeć:

Post autor: Zirkau »

ja sobie odpuściłem tradycyjne. Ze szwedzkiego łatwiej wydobyć dużo wiekszą ilość iskier.
Co prawda do tego z cqbtac nie jestem w stanie się odnieść, ale wydaje sie troszke oszukane. Krzesiwo sie wysuwa z rączki? Jeśli nie, to szkoda, bo będzie go za mało patrząc na wymiary.

A co do mory, Mora Robust wcale małym już nożem nie jest.
Awatar użytkownika
NumLock
Posty: 487
Rejestracja: 03 gru 2008, 16:31
Lokalizacja: Podkarpacie
Tytuł użytkownika: vel Numeryczny
Płeć:

Post autor: NumLock »

Masz tu reckę na YouTube: Wersja XL.
Krzesiwo wydaje się ok, ale za tą cenę jest malutkie. Zastanów się nad większym.
soohy pisze:wystarczy zobaczyć na takie elementy, żeby było z zieloną rączką
A co ma kolor rękojeści do jakości krzesiwa :?:
"Zarozumiałością oraz bezczelnością człowieka jest mówienie, że zwierzęta są nieme, tylko dlatego, że są nieme dla jego tępej percepcji" - Mark Twain.
Awatar użytkownika
soohy
Posty: 1087
Rejestracja: 26 lip 2010, 22:44
Lokalizacja: Małopolskie, Brzesko
Płeć:
Kontakt:

Post autor: soohy »

NumLock, zielone jest najbardziej częste na aukcjach, pospolite.
Lazau
Posty: 154
Rejestracja: 28 paź 2012, 22:38
Lokalizacja: Domek na skraju lasu
Płeć:

Post autor: Lazau »

Dobra dzięki wam, poszukam czegoś taniego na allegro i tyle :).
Awatar użytkownika
taki robaczek
Posty: 212
Rejestracja: 12 wrz 2011, 19:49
Lokalizacja: Zagłębie
Płeć:

Post autor: taki robaczek »

Też się zastanawiam (serio) nad wyższością takich krzesiw za kilkadziesiąt złotych (ten Exotac jak widzę ceni się po 46 zł) nad tymi po niespełna dychę które ponadto mają większą średnicę.
Jedyne co mi się w tym Exotacu podoba to skrobak z twardego materiału ale przecież można czymś zastąpić blaszkę która w tych najtańszych krzesiwach z reguły bywa badziewna.
Kocham zwierzęta.
Są takie pyszne ......
Awatar użytkownika
rzuf
Posty: 188
Rejestracja: 29 gru 2010, 00:24
Lokalizacja: Siemianowice
Płeć:

Post autor: rzuf »

Krzesiwa za kilkadziesiąt złotych mają często lepszą mieszankę niż te za dychę, a co ważniejsze są powtarzalne. W życiu miałem do tej pory 3 krzesiwa, z czego dwa miltecowe, pierwsze było super, drugie było idealnym przeciwieństwem pierwszego. Teraz dokańczam Pingwiniakowe i jest fajne, ale jednak do LMF mu daleko.

A Exotac ma być mały i drogi ;) To krzesiwa jak sam producent pisze awaryjne, do kluczy itp. A takie szpanerskie bajery kosztują, jak wiadomo :) Ale krzesiwa zdaje się dobre. Tylko cena gorsza :P
"Take only memories, leave only footprints."
Awatar użytkownika
Marshall
Posty: 694
Rejestracja: 25 lut 2011, 23:27
Lokalizacja: Gdańsk, Łomża
Gadu Gadu: 63140
Tytuł użytkownika: f o t o g r a f
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Marshall »

Ja do tej pory miałem dwa takie najpopularniejsze po dychu (czarny plastikowy uchwyt, zielona blaszka).

[center]Obrazek [/center]


Oba były OK. Oryginalnych szwedzkich (LMF'a czy FireFlash'a) w rękach nie miałem ale swego czasu oglądałem na YT porównania i różnic nie było.

Jedyną wadą krzesiw które miałem było to, że po pewnym czasie pręt się poluzował i wypadał z uchwytu. Dobry klej - Distal - załatwił sprawę na wieki.
Po jakimś czasie jedno oddałem synowi - niech się bawi, drugie już mam bardzo zdarte więc zamówiłem sobie na 2 szt. zapas.

Krzesiwka przyszły, identyczne jak te co miałem, a krzesanie, hmmmm... Nie za bardzo...

Problemem okazała się blaszka w nowym. Po użyciu blaszki ze starego krzesze świetnie.

Muszę spróbować tego patentu z brzeszczotem. Podpowiedzcie mi tylko który - ten cieniutki szerszy z zębami z obu stron, czy ten węższy, grubszy z ząbkami z jednej strony?
Sent from my Baobab Tree. Marshall® | Adam Marczak
Awatar użytkownika
Zirkau
Posty: 1972
Rejestracja: 29 maja 2010, 09:38
Lokalizacja: Zirkau
Płeć:

Post autor: Zirkau »

bardzo fajny test krzesiw, to SUPER przedstawia:

Awatar użytkownika
taki robaczek
Posty: 212
Rejestracja: 12 wrz 2011, 19:49
Lokalizacja: Zagłębie
Płeć:

Post autor: taki robaczek »

Marshall pisze:Podpowiedzcie mi tylko który - ten cieniutki szerszy z zębami z obu stron, czy ten węższy, grubszy z ząbkami z jednej strony?
Raczej ten wąski i grubszy. Będzie poręczniejszy i sztywny (nie będzie się wyginał). Naturalnie trzeba go jeszcze połamać na pożądane kawałki :)
Ponadto zawsze można "poświęcić" najmniej przydatny fragment KT swojego noża który nosisz (przy samej rękojeści) i odpuścić sobie dodatkowe skrobaki.
Zirkau pisze:bardzo fajny test krzesiw, to SUPER przedstawia:
Z tym, że Paweł porównuje różne typy krzesiw. Natomiast częstym problemem (powiedzmy ... natury mentalnej) jest wybór spośród modeli które niewiele różnią się optycznie (gabarytowo) a mają tak odmienne ceny ;)
Kocham zwierzęta.
Są takie pyszne ......
Awatar użytkownika
borsukwacław
Posty: 311
Rejestracja: 12 lis 2010, 17:58
Lokalizacja: Pomorze
Płeć:

Post autor: borsukwacław »

taki robaczek pisze:Też się zastanawiam (serio) nad wyższością takich krzesiw za kilkadziesiąt złotych (ten Exotac jak widzę ceni się po 46 zł) nad tymi po niespełna dychę które ponadto mają większą średnicę.
Jedyne co mi się w tym Exotacu podoba to skrobak z twardego materiału ale przecież można czymś zastąpić blaszkę która w tych najtańszych krzesiwach z reguły bywa badziewna.
Ja używam do krzesania z FF węglowego Opinela nr. 7 lub 9 , krzeszę grzbietem noża a doskonała węglowa stal tych nożyków daje snopy iskier ;-) Opinelem doskonale można przygotować rozpałkę jest poręczny i zawsze to jakieś dodatkowe ostrze .
Opinel od wielu lat jest w moim podstawowym zestawie oprucz noża zasadniczego ,
pomaga w wielu pracach a krzesanie to właśnie jedno z jego zadań .
Dodam jeszcze że krzeszę z 1,5 cm. końcówki krzesiwa i w miarę zużywania się pręta przesuwam się w kierunku uchwytu , nie ciągnę po całej powierzchni pręta .
Pzdr.
Oszczędzaj wodę , pij....Whisky .

Pomorska Grupa Knives
Blizbor
Posty: 119
Rejestracja: 03 sty 2010, 23:43
Lokalizacja: Szczecin
Gadu Gadu: 2987112
Tytuł użytkownika: Kniejołaz
Płeć:

Post autor: Blizbor »

Zirkau pisze:bardzo fajny test krzesiw, to SUPER przedstawia:

Test bardzo fajny i rzetelny, ale moją uwagę zwróciło kilkakrotne podpalenie trawy, mimo wszystko po kimś takim jak Super spodziewałem się większej ostrożności i rozwagi, ale to tak na marginesie ;)
Awatar użytkownika
Gryf
Posty: 1091
Rejestracja: 19 wrz 2007, 07:53
Lokalizacja: Wrocław
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Gryf »

Zirkau pisze:ja sobie odpuściłem tradycyjne.
A ja wręcz odwrotnie, jako, że nie jestem survivalowcem tak szybko jak zaprzyjaźniłem się ze szwedzkim krzesiwem tak błyskawicznie naszą przyjaźń zakończyłem na rzecz wyzwania jakim stało się krzesiwo kowalskie. Krzesiwa z bloczkiem magnezu i kluczykowe posiadam jedynie jako elementy kolekcjonerskie i właściwie wcale z nich nie korzystam.
Zirkau pisze:bardzo fajny test krzesiw, to SUPER przedstawia:

W tym filmie najbardziej podoba mi się kurtałka Pawła.

Końcówka 16 minuty - :-)
jahman
Posty: 6
Rejestracja: 25 gru 2010, 11:25
Lokalizacja: Krosno
Tytuł użytkownika: jahman
Płeć:

Post autor: jahman »

nie zgodzę się że krzesiwo u.s magnezowe jest całkiem do kitu bo mi sprawdza się doskonale jako brelok do kluczy :-D
Myszo80
Posty: 22
Rejestracja: 07 mar 2016, 21:04
Lokalizacja: Polska
Płeć:

Post autor: Myszo80 »

Krzesiwo wymaga twardej stali. Taka o twardości 55 HC jest najlepsza. Kiedy nóż jest z miękkiej stali, będzie się ślizgał na krzesiwie. Z średnio twardej zarysuje krzesiwo, ale nie da iskier.

Używałem wiele krzesiw i wszystkie były podobnej jakości ale dołączone do nich blaszki stalowe, bywały mało skuteczne. Najlepszą skuteczność uzyskiwałem nożem. Jeśli pod optymalnym kontem potrze się o krzesiwo nim, to iskry lecą na 20cm i odpalają nawet suche sianko!

Obecnie posiadam dwa krzesiwa. Szwedzkie o grubości pręta 1,5cm i typu Amerykańskiego z kostką magnezu. Amerykańskie jest bez porównania lepsze od Szwedzkiego. Umiejętnie użyte rozpala nawet bezpośredni kawałki rozdrobnionego drewna. Kwestia tylko zdrapania na wiury kostki magnezowej i jedna iskierka dobrze przechwycona, rozpala magnez do białego odlepiającego płomienia. W tym wypadku wilgoć wspomaga rozpalanie, bo w reakcji z magnezem daje palny wodór. Kiedyś sprawdziłem to w praktyce i rozpaliłem tak wilgotne drzewo, które wcześniej rozdrobniłem przy pomocy noża.
Treasure Hunter
Posty: 722
Rejestracja: 01 lut 2008, 02:11
Lokalizacja: Górny Śląsk
Tytuł użytkownika: DD Hammocks
Kontakt:

Post autor: Treasure Hunter »

Krzesiwem "szwedzkim" też bez problemu rozpalisz drewniane wióry. Udaje się to nawet zupełnie początkującym.
Myszo80
Posty: 22
Rejestracja: 07 mar 2016, 21:04
Lokalizacja: Polska
Płeć:

Post autor: Myszo80 »

Treasure Hunter pisze:Krzesiwem "szwedzkim" też bez problemu rozpalisz drewniane wióry. Udaje się to nawet zupełnie początkującym.
Przyznam się ze nigdy nie sprawdzałem. Nawet dodam ze nie pomyślałbym by sprawdzić. Krzesiwo daje tylko na moment snop iskier i bywały u mnie problemy z zdecydowanie łatwiejszymi do rozpalenia podpałkami. Ale jeśli jest to naprawdę suche drewno - to uwierzę. Niemniej jednak w porze wilgotnej, to tylko z wsparciem magnezu, lub przy przyniesionej z sobą suchej podpałce :p

W tym roku sprawdzę na wiurach krzesiwo Szwedzkie. Unikając chudych gałązek i wybierając tylko grube drewna, w które trudniej wnika wilgoć - może mi się to uda, skoro niby sie da icon_twisted
ODPOWIEDZ