Gadki o polityce, ustrojach itp.

dyskusje na tematy nie związane z tematyką Forum (co wcale nie oznacza że można tu pisać co tylko się zamarzy)

Moderatorzy: Morg, GawroN, thrackan, Abscessus Perianalis, Valdi, Dąb, puchalsw

Awatar użytkownika
hapet123
Posty: 8
Rejestracja: 20 sty 2009, 23:44
Lokalizacja: Łaziska Górne

Post autor: hapet123 »

Ja jestem członkiem sekcji młodzierzowej UPR'u i gorąco poelcam abyscie wstapili w szeregi jeśli chcecie zmienic cos w tym państwie na lepsze. Jeśli niebardzo orientujecie sie czym jest UPR wejdźcie na strone parti, tam mozna sie duzo dowiedziec.
Włąsnie dzisiej wróciłem ze zgrupowania SMUPR w Brzesku i moge powiedziec ze to był naprawde miło spędzone czas.
Jeśli ktos chciałby sie zapisac prosze pisa PW



Za agitację polityczną właśnie zaliczyłeś ostrzeżenie....
Ostatnio zmieniony 30 mar 2009, 11:13 przez hapet123, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
w0jna
Posty: 689
Rejestracja: 26 sie 2007, 20:51
Lokalizacja: Inąd.
Płeć:

Post autor: w0jna »

prywatyzacja, m.in. państwowej służby zdrowia, szkolnictwa oraz spółek państwowych;
Mi się to nie podoba przykładowo.
Ja wiem, wiem... Zawsze prywata... Rzeczpospolita nierządem stoi. Bez zajazdu się u nas nie obejdzie.
Są takie rzeczy na niebie i ziemi, o których się jezuitom nie śniło, mój panie.
Awatar użytkownika
PanJa
Posty: 38
Rejestracja: 17 mar 2009, 17:25
Lokalizacja: z daleka
Tytuł użytkownika: warit w pom. kasku
Płeć:

Post autor: PanJa »

Kurde agitacja polityczna juz na forum dotarla , zaraz pojawi sie pis, po , psl , sld i niewiadomo co jeszcze.
Gadka gadka ale temu sie juz sprzeciwiam .
Wedrowycz89
Posty: 409
Rejestracja: 26 sie 2007, 21:51
Lokalizacja: Szczecin
Płeć:

Post autor: Wedrowycz89 »

PanJa pisze: niewiadomo co jeszcze.
Ja wam mówię do LPR wstąpić trzeba :D
To po bunkrach hitlerowskich można chodzić w ramach spotkań partyjnych :)
Awatar użytkownika
Regent
Posty: 143
Rejestracja: 04 lut 2008, 09:04
Lokalizacja: Lublin/Warszawa
Płeć:

Post autor: Regent »

hapet123 pisze:Ja jestem członkiem sekcji młodzierzowej UPR'u i gorąco poelcam abyscie wstapili w szeregi jeśli chcecie zmienic cos w tym państwie na lepsze.
A co dotychczas UPR zrobił w tym państwie na lepsze?
Awatar użytkownika
hapet123
Posty: 8
Rejestracja: 20 sty 2009, 23:44
Lokalizacja: Łaziska Górne

Post autor: hapet123 »

eh dobra nie pisze juz nic bo znów ostrzeżenie dostane
Awatar użytkownika
Tanto
Administrator
Posty: 1074
Rejestracja: 26 sie 2007, 19:17
Lokalizacja: Szczecin
Gadu Gadu: 1743064
Płeć:

Post autor: Tanto »

Uprzedzałem że ten temat to 'pole minowe' nie wiadomo kto, kiedy i za co oberwie :wpale:

Przypominam że istnieje funkcja 'ignoruj temat' - to tak na wypadek gdyby ktoś nie mógł patrzeć na słowo 'polityka' :-)
"...wszystkie koty z pyszczkami, które wyglądają, jakby ktoś wkręcił je w imadło, a potem wielokrotnie walił młotkiem owiniętym skarpetą, są Prawdziwmi kotami."
Awatar użytkownika
Kłobuch
Posty: 107
Rejestracja: 31 sie 2007, 09:54
Lokalizacja: Ostrzeszów
Gadu Gadu: 2814014
Tytuł użytkownika: Świr z Ciemnogrodu
Płeć:

Post autor: Kłobuch »

Wczoraj dostałem PW od jednego z moderatorów z informacją, że:
Twój podpis został wycięty z powodu przekazywania informacji uznanych w naszym kraju za nazistowskie.....wczesniej tego nie zauwazylem, poskarzyli sie użytkownicy.
Który geniusz się poskarżył? :lol:

Chodzi o mieczyk Chrobrego?
Czyli rozumiem, że "nazistą" był np. Dmowski (pewnie wywalczona dzięki jego dyplomacji niepodległość była "nazistowska"), Grabski (nie płaćcie złotówkami bo są "nazistowskie"!), Bytnar który miał ONR-owski epizod, zapewne był nim też Jan Mosdorf, którego rozstrzelano w Oświęcimiu za pomoc Żydom (też "nazizm"?), a który przed wojną stwierdził, że:
Nie jesteśmy faszystami, ani hitlerowcami, przede wszystkim dlatego, że jesteśmy ruchem czysto polskim, nie potrzebujemy obcych wzorów. Nie uważamy się za faszystów ani za hitlerowców również dlatego, że oba te ruchy mają wiele wad, a nawet grzechów, którymi obarczać się nie chcemy. Nie są to wzory, które chcielibyśmy naśladować.
Ktoś tu jest niesamowitym geniuszem, gratulacje.
Ostatnio zmieniony 01 sty 1970, 01:00 przez Kłobuch, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
wolfshadow
Posty: 1050
Rejestracja: 17 kwie 2008, 07:30
Lokalizacja: Jaworzno
Tytuł użytkownika: tuptuś leśny
Płeć:
Kontakt:

Post autor: wolfshadow »

Bo od czasów NSDAP, Falangi i ONR (idee faszystowskie i antysemickie w lżejszej postaci niż nazim) wszystko co "Narodowe" dobrze się nie kojarzy. Fakt - nazizm to nie ta przestrzeń geograficzna.
Nie pamiętam mieczyka z Twojego opisu ale co do mieczyka Chrobrego to przecież inna jego nazwa brzmi falanga. A Mosdorf? Miał hmm... poważny epizod z ONR, który powstał na fali zawiązywania się w europie faszyzujących partii narodowych. Żydom zaczął pomagać dopiero gdy znalazł się w Oświęcimiu (1941) i doświadczył/zobaczył, że wszystkie nacje cierpią podobnie, a żydzi i tak stoją już na skraju biologicznej eksterminacji. Obudził się trochę za późno. Jednego czego faktycznie nie można mu zarzucić to braku patriotyzmu.

Ten przedwojenny cytat Mosdorfa masz dokładnie wydatowany? Bo śmiem przypuszczać , że powstał tuż przed delegalizacją ONR 10 czerwca 1934 r. Wydaje mi się, że próbował odeprzeć zarzuty władz państwowych wobec ideologii partii.

I parę fajnych artykułów:
Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 1997 r. Nr 78, poz. 483):
[center]Art. 13.[/center]
Zakazane jest istnienie partii politycznych i innych organizacji odwołujących się w swoich programach do totalitarnych metod i praktyk działania nazizmu, faszyzmu i komunizmu, a także tych, których program lub działalność zakłada lub dopuszcza nienawiść rasową i narodowościową, stosowanie przemocy w celu zdobycia władzy lub wpływu na politykę państwa albo przewiduje utajnienie struktur lub członkostwa.

Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks karny (Dz. U. z 1997 r. Nr 88, poz. 553, z późn. zm.):

[center]Art. 256.[/center]
Kto publicznie propaguje faszystowski lub inny totalitarny ustrój państwa lub nawołuje do nienawiści na tle różnic narodowościowych, etnicznych, rasowych, wyznaniowych albo ze względu na bezwyznaniowość, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
P.S.
W sumie z tym cytatem Mosdorfa nasunęły mi się inne ciekawe ale współczesne kwiatki...
"To nie jest salut hitlerowski tylko salut rzymski (vel chłopaki zamawiali 5 piw)"
"Chłopcy stoją nie przy płonącej swastyce tylko takim wiatraczku"
:lol:
Awatar użytkownika
Kłobuch
Posty: 107
Rejestracja: 31 sie 2007, 09:54
Lokalizacja: Ostrzeszów
Gadu Gadu: 2814014
Tytuł użytkownika: Świr z Ciemnogrodu
Płeć:

Post autor: Kłobuch »

Mylisz dwa symbole - w sigu miałem rysunek tego mieczyka: Obrazek
Falanga wygląda tak: Obrazek
Oba zresztą mają się do "nazizmu" jak pięść do nosa.

O ONRrze trudo mówić jednoznacznie bo to było beznadziejnie żywiołowe środowisko (np. przed wystąpieniem z ruchu Dmowskiego późniejsi założyciele ONRu wypominali mu antysemityzm, twierdzili że to idiotyzm i trzeba walczyć z sanacją a nie czepiać się Żydów, a gdy ONR powstał to sam rzucił się w antyżydowskie zamieszanie, to było pierwsze co przyszło do łbów ludziom niezdolnym do spokojnej, planowej pracy, oni chcieli wszystko na już, na teraz). Jednak zasadniczo antysemityzm obecny w polskim ruchu narodowym miał charakter kulturowy i polityczny, a nie prymitywny rasowy (i np. nie przeszkadzał bogatym Żydom popierać Endecji jako alternatywy dla socjalistów od Piłsudskiego, albo Dmowskiemu organizacji żydowskich opowiadających się za państwem Izrael). Więc postawa Mosdorfa w obozie nie musi bardzo dziwić.
ONR, który powstał na fali zawiązywania się w europie faszyzujących partii narodowych
Powstał głównie dlatego, że banda niecierpliwych stwierdziła, że NDcja nie ma przyszłości i jest za mało radykalna.
Trzeba jeszcze rozróżnić frakcje po podziale ONRu, marginalny RNR Falanga był, można powiedzieć faszyzujący, co znalazło jakieś potwierdzenie w późniejszym porozumieniu (można też powiedzieć kolaboracji) B. Piaseckiego z komuchami, ale już "doły" ONR-ABC były bardzo bliskie endeckich.

Cytat z Mosdorfa pochodzi z "Wczoraj i Jutro", z 1938 roku, więc jakieś usprawiedliwianie się przed "Sanacją" już mu wisiało.

Co do salutu rzymskiego to rozmawiałem kiedyś ze starym instruktorem który jeszcze pamiętał jak w ZHP wykonywali go jeszcze krótko po wojnie (salut w czasie podnoszenia flagi), no chyba trudno na tej podstawie zakwalifikować ich jako "nazistów".

Należało by jeszcze rozróżnić sposób pojmowania idei narodowej w "naziźmie" i w polskim ruchu narodowym. U niemców należałoby raczej powiedzieć o nacjonalitaryźmie, doktrynie która opiera się głównie na biologii ignorując uwarunkowanie historyczne i kulturowe, nurt w niemczech istniejący długo przed NSDAP, o co tu chodzi dobrze ilustruje zdanie jakie Heinrich von Treitschke (1834-96) powiedział o Alzatczykach: "Chcemy oddać im ich własne jestestwo, choćby nawet wbrew ich woli".
A nacjonalizm pojmuje naród jako skończony twór historyczno-kulturowy, nie dający się już "ulepić" z "pasujących" ras. Wczesny Dmowski co prawda rozumował trochę wg pierwszej doktryny, jednak szybko się to zmieniło.

Do tego polski ruch narodowy silnie utożsamiał się z cywilizacją łacińską, nie dającą się przecież nijak połączyć z niemieckim bizantynizmem w warunkach którego ruch hitlerowski był w zasadzie naturalny (opierając się na Konecznym).
Awatar użytkownika
PanJa
Posty: 38
Rejestracja: 17 mar 2009, 17:25
Lokalizacja: z daleka
Tytuł użytkownika: warit w pom. kasku
Płeć:

Post autor: PanJa »

Chłopie mnie kiedys za Swarzyce z forum jakiegos kopneli.
Nie pomogly tlumaczenia ze to jest Słowiański sybol, ktos powiedzial ze jestem nazista i tyle...

Niemogli zrozumiec ze swastyka nazistowska ma kąty 90° przy ramionach i jest pochylona w prawo .
Swarzyca natomiast ma polokragle ramiona.

Swarzyca

Obrazek


Swastyki nazistowskiej nie wstawie dla porownania ze Swarzyca bo zaraz warna dostane :)

Krotki tekscik poznawczy:

Swarzyca
Swarga, Swarzyca, Swarożyca, Swastyka, Krzyż Thora, Svastika, dysk Słońca jest symbolem wielokulturowym, występowała na wszystkich pięciu kontynentach. Za każdym razem oznaczała przychylność bogów, dążenie do sukcesu, zwycięstwo w walce, dobre plony. Najstarsze malowidło na którym występuje ten symbol pochodzi z paleolitu, co oznacza że ma on przynajmniej 10000 lat. W naszym kraju pierwszą swastykę datuję się na okres neolitu, czyli 4000 lat przed narodzeniem Chrystusa. Jako symbol pozytywny używana była w hinduizmie, judaizmie, rodzimych religiach Słowian, Germanów, Azteków. Była symbolem który rozprzestrzenił się przez tysiąclecia na całym świecie. Wśród Słowian była symbolem Swaroga, boga słońca. Rzeźbiona na przedmiotach domowego użytku jak i broni. Zawsze okryta należytą czcią. Do dziś jest jednym z najważniejszych symboli rodzimych europejskich kultur.
W książce Dr Henryka Biegeleisena "Dzieje literatury polskiej" wydanej przed I Wojną Światową w Wiedniu autor pisze: "(...) Na urnach tych napotyka się często na spodzie lub ściankach znak krzyża łamanego, zwany swastyką. Znajdujemy go również na najdawniejszych monetach polskich; ma to być pozostałość symbolów pogańskich. Prawie wszystkie ludy świata znają swastykę i przypisywały jej znaczenie magiczne. Wyraz ten pochodzi z sanskrytu (su=dobrze, szczęście i asti=jest; swasti=dosłownie: dobrze jest) i ma być formułką powitania w rodzaju salve, na zdar, na zdrowie. Swastykę znajdujemy bardzo często nie tylko na urnach i monetach, ale i na innych naszych pomnikach."
Góralski "niespodziany krzyż" był symbolem znanych na Podhalu wierzeń ludowych. Szczególnie popularnym wśród zafascynowanych Tatrami twórców młodopolskich. Stanisław Radzikowski, lekarz i badacz przeszłości Podhala, umieszczał swarge przy swoich podpisach i na wizytówkach. Swastykami znaczył w Tatrach nowe szlaki kompozytor Mieczysław Karłowicz i takiż znak widnieje na kamieniu ustawionym w miejscu gdzie znaleziono jego ciało.
Emblemat ten, nazywany niekiedy podhalanką oficjalnie został wprowadzony do noszenia 21 czerwca 1919r. mocą ogłoszonego w tym dniu rozkazu Ministra Spraw Wojskowych. Swarzyce umieszczano na symbolach i znakach pułków podhalańskich. Haftowano je, przede wszystkim na sztandarach pułkowych, jak również na płomieniach do fanfar i fartuchach do werbli orkiestr pułkowych. Swastykami dekorowano też budynki wojskowe podlegające formacjom podhalańskim. Wreszcie swastyka była podstawowym, symbolem pamiątkowych odznak pułków podhalańskich. Z tradycji noszenia emblematów nie zrezygnowali oficerowie pułków podhalańskich nawet podczas pobytu w niewoli niemieckiej.
Na koniec należy stanowczo podkreślić, że symbol ten nie powinien być nigdy wykorzystywany w celach politycznych. Jako swego rodzaju talizman swarzyca jest zarezerwowana do użytku religijnego oraz ludowego.
Awatar użytkownika
wolfshadow
Posty: 1050
Rejestracja: 17 kwie 2008, 07:30
Lokalizacja: Jaworzno
Tytuł użytkownika: tuptuś leśny
Płeć:
Kontakt:

Post autor: wolfshadow »

Kłobuch pisze:Mylisz dwa symbole
Faktycznie. Miecz Chrobrego był odznaką Ruchu Młodych. Ale dalej gramy nutę nacjonalistyczną. Napisałem wyżej, że to nie nazizm (nazizm dotyczy wyłącznie Niemiec z tego okresu)
Strona NOP pisze: Przewodniczącym Ruchu Młodych został Zdzisław Stehl, a czołowymi działaczami byli znani potem z działalności w Obozie Narodowo - Radykalnym czy Związku Młodych Narodowców : Jan Jodzewicz, Jan Rembieliński, Jan Zdzitowiecki, Ryszard Piestrzyński, Jan Mosdorf. Odznaką Ruchu Młodych stał się Miecz Chrobrego (Szczerbiec), zaś pieśnią organizacyjną - Hymn Młodych. Wprowadzono jednolite umundurowanie oraz powitanie organizacyjne.
Program OWP przedstawiony został w broszurach opracowanych przez : Romana Dmowskiego ("Zagadnienia Rządu" , "Kościół, Naród i Państwo"), Romana Rybarskiego ("Polityka i gospodarstwo"), Jerzego Zdziechowskiego ("Polityka finansowa"), Bohdana Wasiutyńskiego ("Praworządność") oraz Zygmunta Berezowskiego ("Polityka zagraniczna"). Ruch Młodych wydał własne broszury - wytyczne w sprawach : żydowskiej, mniejszości słowiańskich i niemieckiej, zasad polityki gospodarczej. O ile w enuncjacjach programowych starszych działaczy OWP obecne były jeszcze reminiscencje demo-liberalne, to działacze Ruchu Młodych stanęli konsekwentnie na gruncie radykalizmu, co było zapowiedzią stworzenia nowej formacji, jaką stał się później ONR. Ogólnie rzecz biorąc, program OWP nastawiony był na przeprowadzenie w możliwie szybkim czasie "rewolucji narodowej" - w postaci siłowego przejęcia władzy i przeprowadzenia gruntownych reform ustrojowych. Postulowano stworzenie państwa narodowego, realizującego interesy wyłącznie Narodu Polskiego, nie zaś wszystkich bez wyjątku obywateli. OWP konsekwentnie walczyło o odżydzenie życia publicznego - proponowano całkowite wyłączenie Żydów z życia publicznego.
Pogrubienia moje. No różowo to nie wyglądało. Może nie chodziło o czystość rasy ale o czystość narodu.
Kłobuch pisze:Cytat z Mosdorfa pochodzi z "Wczoraj i Jutro", z 1938 roku, więc jakieś usprawiedliwianie się przed "Sanacją" już mu wisiało.
A widzisz jednak nie. Pokopałem trochę i okazuje się, że jednak miałem rację. Te słowa pojawiły się w Sztafecie 23.V.1934 (str 3).

Poniżej zaczerpnięte ważniejsze daty z krótkiej historii ONR
# 14 kwietnia – podpisanie deklaracji Obozu Narodowo-Radykalnego w gmachu Politechniki Warszawskiej.
# 3 maja – z okazji święta 3 Maja ulicami Warszawy przemaszerował 2500-ny pochód członków ONR.
# 12 maja – zarządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych zalecające rozwiązywanie kół i oddziałów ONR-u.
# 14 maja – tygodnik "Sztafeta" przekształcony zostaje w dziennik o nakładzie 8 tys. egzemplarzy.
# 29 maja – bojówka ONR ostrzelała lokal Komitetu Dzielnicowego PPS na Woli w Warszawie, raniąc 7 osób. W odpowiedzi na to środowiska socjalistyczne, głównie młodzieżowe, podjęły akcję odwetową, rozbijając lokale ONR w dzielnicach robotniczych. W akcjach uczestniczyła także młodzież komunistyczna. Na gruncie "walki z faszyzmem" doszło w Warszawie do pierwszych lokalnych porozumień między PPS a KPP i OM TUR a KZMP.
# 10 czerwca – oficjalna delegalizacja Obozu Narodowo-Radykalnego.
Pogrubienia moje.
PanJa pisze:Chłopie mnie kiedys za Swarzyce z forum jakiegos kopneli.
Nie pomogly tlumaczenia ze to jest Słowiański sybol, ktos powiedzial ze jestem nazista i tyle...
Symbol prawoskrętnej swastyki jest jednym z wielu przedstawień ... słońca.
Niestety wraz z wprowadzeniem Chrześcijaństwa zostały zatarte słowiańskie symbole. Zresztą nie mieliśmy wyjścia. Albo dobrowolny chrzest od braci Słowian czyli Czechów lub po siłą miecza przez Niemców. Mieszko też niefajnie przejechał się na tym interesie. Królem zdążyć nie został a Dobrawa (Dąbrówka) ponoć urodą nie grzeszyła...
Awatar użytkownika
pepin666
Posty: 59
Rejestracja: 06 maja 2009, 20:29
Lokalizacja: pabiance
Płeć:

Post autor: pepin666 »

ciekawi mnie że skoro uważacie nacjonalizm za nazizm to co z N.O.Pem? Jest to legalna partia polityczna, i skoro pewnie dla was Roman Dmowski był nazistą to dlaczego ma pomnik w Warszawie?
Awatar użytkownika
Kłobuch
Posty: 107
Rejestracja: 31 sie 2007, 09:54
Lokalizacja: Ostrzeszów
Gadu Gadu: 2814014
Tytuł użytkownika: Świr z Ciemnogrodu
Płeć:

Post autor: Kłobuch »

A ja tak sobie czekam, kiedy raczy się odezwać i obronić ten TYTAN INTELEKTU który sobie wymyślił, że mieczyk Chrobrego jest "nazistowski" i swoim wielkim odkryciem tak odważnie, anonimowo wobec reszty i zainteresowanego, podzielił się z Moderatorem.
Może nie chodziło o czystość rasy ale o czystość narodu.
No jednak mówimy o środowiskach narodowych, nie? Jednak to za mało by szukać związków z narodowym socjalizmem, wyżej napisałem co najważniejsze.
A widzisz jednak nie. Pokopałem trochę i okazuje się, że jednak miałem rację. Te słowa pojawiły się w Sztafecie 23.V.1934 (str 3).
OK, ja znałem tylko to źródło, widać się powtórzył. Jednak podobnych cytatów można znaleźć więcej, głównie działaczy endeckich.
Mimo woli przychodzi na myśl frazes: „Choć hitlerowcem nie jestem, przypuszczam, że byłbym nim, gdybym był Niemcem ”. Nie, nie podpiszę się pod tym frazesem. Nie byłbym hitlerowcem nawet, gdybym był Niemcem.
(Jędrzej Giertych,„Kajakiem po Niemczech. Listy z podróży ”, Pelplin 1936)

12 maja – zarządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych zalecające rozwiązywanie kół i oddziałów ONR-u
10 czerwca – oficjalna delegalizacja Obozu Narodowo-Radykalnego.
Nie rozumiem - wg Ciebie "Sanacja" była jakąś sprawiedliwą wyrocznią? :-P To normalne, że zwalczali środowisko, które otwarcie deklarowało wrogość wobec rządów sanacyjnych i głownie dlatego opuściło szeregi endecji, że uważali ją za mało radykalną w tej kwestii.
Po za tym "Sanatorom" można bardzo wiele zarzucić w kwestii sposobu zdobywania i utrzymywania władzy.

ciekawi mnie że skoro uważacie nacjonalizm za nazizm to co z N.O.Pem? Jest to legalna partia polityczna, i skoro pewnie dla was Roman Dmowski był nazistą to dlaczego ma pomnik w Warszawie?
Akurat NOP to się mocno mija z myślą takich mózgów jak Dmowski, choć lubi sobie nim japę wycierać ;-)
Awatar użytkownika
MaciekK84
Posty: 119
Rejestracja: 07 lut 2008, 15:26
Lokalizacja: Bydgoszcz
Płeć:

Post autor: MaciekK84 »

Ludzie, nie bądźmy poprawni polityczni na siłę. Taka jest teraz powszechna moda w ramach robienia przepięknie, drugiej Irlandii itd, aby wszelkie idee patriotyczne i narodowe (które są moim zdaniem jak najbardziej pozytywne i potrzebne) mieszać z błotem i niszczyć doklejając łatkę neonazistów itd. To samo ma się z pewnymi kręgami, których jakakolwiek zasadna krytyka oznacza oskarżenia o np. homofobię albo antysemityzm. Poza tym podobnie się traktuje kręgi słowiańskie tudzież pogańskie-albo doszukuje się na siłę rzekomych koligacji nazistowskich, albo wyzywa od satanistów. Mam nadzieję, że na tym forum administracja będzie rozsądna i nie będzie wbrew takim chorym trendom prześladować patriotów. Ja w mieczu Chrobrego jaki Kłobuch miał w podpisie nie widzę nic zabronionego prawem, więc powinno się mu go przywrócić moim zdaniem.
Pozdrawiam!
Maciek

Obrazek
Awatar użytkownika
Regent
Posty: 143
Rejestracja: 04 lut 2008, 09:04
Lokalizacja: Lublin/Warszawa
Płeć:

Post autor: Regent »

Nie byłbym hitlerowcem nawet, gdybym był Niemcem.


Jak to łatwo obecnie zdobyć się na takie stwierdzenie, prawda?
Historia nam pokazała czym był nazizm, ale współcześni Niemcy nie mieli takiej wiedzy. Myślę, że łatwo było ulec zbiorowej fascynacji Hitlerem, jawił się jako sprawny polityk walczący z kryzysem i rygorami, z punktu wiedzenia Niemiec, krzywdzącego Traktatu Wersalskiego. Zbrodnie, ludobójstwo, coś co współcześnie nazywamy "łamaniem praw człowieka" odbywało się na marginesie i poza oglądem społeczeństwa, zresztą było konsekwentnie legitymizowane przez media i cały aparat państwowy.
Awatar użytkownika
Kłobuch
Posty: 107
Rejestracja: 31 sie 2007, 09:54
Lokalizacja: Ostrzeszów
Gadu Gadu: 2814014
Tytuł użytkownika: Świr z Ciemnogrodu
Płeć:

Post autor: Kłobuch »

Regent pisze:
Nie byłbym hitlerowcem nawet, gdybym był Niemcem.


Jak to łatwo obecnie zdobyć się na takie stwierdzenie, prawda?
Jeśli odnosisz się konkretnie do tego cytatu, to zwróć uwagę na autora i rok.

Regent pisze: łatwo było ulec zbiorowej fascynacji Hitlerem, jawił się jako sprawny polityk walczący z kryzysem
I właśnie rzecz w tym, że Endecja prezentowała zupełnie inny model państwa, "walki z kryzysem" itd., np. Roman Rybarski - łączący nacjonalizm z mocno liberalną doktryną gospodarczą, którego poglądy podzielała właściwie cała Endecja z Dmowskim na czele. To jest totalna przepaść, nijak nie da się tego pogodzić z narodowym socjalizmem. Nie rozumiem jak można tu wiązać jedno z drugim.
Regent pisze: Zbrodnie, ludobójstwo, coś co współcześnie nazywamy "łamaniem praw człowieka" odbywało się na marginesie i poza oglądem społeczeństwa, zresztą było konsekwentnie legitymizowane przez media i cały aparat państwowy.
- I ze świadomością tego tym bardziej zwróć uwagę na ten cytat i rok. To nie była krytyka z dzisiejszych pozycji kiedy wiemy co się działo, to była krytyka już wobec samego modelu państwa, który polskiemu ruchowi był zupełnie obcy (wyżej pisałem już o np. kwestiach cywilizacyjnych).
Awatar użytkownika
czolgv!
Posty: 19
Rejestracja: 08 wrz 2007, 15:32
Lokalizacja: warszawa
Gadu Gadu: 3459017
Tytuł użytkownika: The way of life.
Płeć:

Post autor: czolgv! »

Nie mam zamiaru strzelac wielostronicowego tekstu, ale po krótce się przyłacze i dodam swe 3 grosze.
W Polsce kręgi narodowe kojarzone są z rasizmem i nacjonalizmem. Czemu? Wystarczy że popatrzymy na NOP, ONR i całą bandę świrów z biało-czerwonymi flagami na ramieniu rzucającymi dośc ksenofobiczne teksty.
Więc może Ci zainteresowani "prawdziwym patriotyzmem" (jakoś nie wiem jak to określic, ja tam z tym mam tyle wspólnego jak księżyc z drzewem) wezmą du*y w troki i zajmą się tym problemem i pokażą, że "prawdziwi patrioci" nie mają nic wspólnego z ruchami faszyzującymi? Bo jak na razie tylko wąskie grono walczy z tą bandą popaprańców a reszta uznaje, ze to nie jest problem... A walczą ludzie o dośc wolnościowych poglądach, a nie Ci, którzy uznają sie za patriotów(no chyba, że takiego jeszcze nie spotkałem, czyżby patriotyzm był cichym przyzwoleniem na pewną radykalizację?)
Może uda wam się pokazac, że patriotyzm jest ok bez nacjonalizmów i rasizmu? Są w ogóle takie akcje? ;)
Więc wcale się nie dziwie, że patriotyzm czasami jest kojarzony z faszyzmem.
Awatar użytkownika
mgr_scout
Posty: 431
Rejestracja: 29 sie 2007, 16:29
Lokalizacja: inąd

Post autor: mgr_scout »

czolgv! pisze: Może uda wam się pokazac, że patriotyzm jest ok bez nacjonalizmów i rasizmu? Są w ogóle takie akcje? ;)
A to harcerze czy strzelcy nie pokazują się na różnych imprezach okolicznościowych wciągajac przy tym niezrzeszonych? Jest całe mnóstwo okazji do pokazania patriotyzmu bez negatywnej konotacji :)
Awatar użytkownika
Kłobuch
Posty: 107
Rejestracja: 31 sie 2007, 09:54
Lokalizacja: Ostrzeszów
Gadu Gadu: 2814014
Tytuł użytkownika: Świr z Ciemnogrodu
Płeć:

Post autor: Kłobuch »

Nie wiem czy się nie powtarzam, ale nacjonalizm jest po prostu przełożeniem patriotyzmu na konkretną doktrynę, wszystko zależy od tego co to za doktryna i tyle. Jak to wyglądało w Polsce pisałem wyżej.

A faszystowską "gębę" dorabiają wszelkiemu nacjonalizmowi media, w większym stopniu niż jakaś garstka palantów która zachowuje się jak jakieś debile z B&H.
Oczywiście nie mam na myśli np. salutu rzymskiego, na widok którego dziennikarze dostają niemal orgazmu i prześcigają się demonstrowaniu swojej historycznej ignorancji, zresztą czemu mają tego nie robić, tłum uwierzy we wszystko co powtórzą wystarczająco wielokrotnie.
Bo łatwiej pokrzyczeć "faszyści" i wypełnić parę stron szmatławca czy parę minut programu, niż ruszyć mózgownicą i zanudzać wiedzą na której nikt nie zarobi.
Awatar użytkownika
wolfshadow
Posty: 1050
Rejestracja: 17 kwie 2008, 07:30
Lokalizacja: Jaworzno
Tytuł użytkownika: tuptuś leśny
Płeć:
Kontakt:

Post autor: wolfshadow »

Nie musi być to stricte faszyzm. Wystarczy szczypta ksenofobii i z "patrioty" wychodzi zwyczajny, zaściankowy burak.
ODPOWIEDZ