Uzyskanie dobrego drewna

Kącik złotych porad

Moderatorzy: Morg, GawroN, thrackan, Abscessus Perianalis, Valdi, Dąb, puchalsw

Awatar użytkownika
Maverick
Posty: 79
Rejestracja: 22 lut 2009, 00:24
Lokalizacja: Ostrowiec
Gadu Gadu: 12417161
Płeć:
Kontakt:

Uzyskanie dobrego drewna

Post autor: Maverick »

Witam, na ostatniej wyprawie nie mogłem rozpalić ogniska ponieważ drewno było mokre. Macie może jakieś pomysły na uzyskanie w miarę suchego drewna ?
Awatar użytkownika
Gryf
Posty: 1091
Rejestracja: 19 wrz 2007, 07:53
Lokalizacja: Wrocław
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Gryf »

Na stacjach benzynowych znajdziesz na 100% suche drewno a poza tym wątpię aby w lesie drewno było na tyle mokre aby rzeczywiście nie dało się rozpalić ognia. Weź się za praktykowanie rozpalania ognia a jestem pewien, że z czasem sam wyciągniesz takie same wnioski.
Awatar użytkownika
NumLock
Posty: 487
Rejestracja: 03 gru 2008, 16:31
Lokalizacja: Podkarpacie
Tytuł użytkownika: vel Numeryczny
Płeć:

Post autor: NumLock »

Myślę, że były i suche drewna, tylko trzeba było je znaleźć...
Awatar użytkownika
Driver
Posty: 315
Rejestracja: 02 mar 2009, 15:53
Lokalizacja: Tychy
Gadu Gadu: 6876158
Tytuł użytkownika: Supertramp
Płeć:

Post autor: Driver »

Dla chcącego nic trudnego ;-) na małym spacerze ostatnio relacja na forum w lesie też było mokro i jakoś się dało rozpalić, polecam zbierać małe gałęzie pod koronami drzew na rozpałke najlepiej coś z iglastych na początek są bardzo żywiczne, później można dokładać jakieś liściaste.
Awatar użytkownika
Maverick
Posty: 79
Rejestracja: 22 lut 2009, 00:24
Lokalizacja: Ostrowiec
Gadu Gadu: 12417161
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Maverick »

dzieki panowie :)
Awatar użytkownika
Yoggi
Posty: 161
Rejestracja: 18 kwie 2008, 21:30
Lokalizacja: z Poznania
Płeć:

Post autor: Yoggi »

wszędzie się mówi że mimo iż drewno jest z zewnątrz mokre to w środku jest suche i wystarczy przepołowić jej lub zestrugać. Trochę poszukać nie potrafisz?
Awatar użytkownika
brt
Posty: 124
Rejestracja: 08 wrz 2007, 09:53
Lokalizacja: Lublin
Gadu Gadu: 3104815
Płeć:

Post autor: brt »

Szukaj połamanych gałęzi wiszących jeszcze na drzewie lub uschniętych ale nie powalonych drzewek.
rufuscik
Posty: 31
Rejestracja: 26 lut 2009, 20:24
Lokalizacja: Gdynia
Gadu Gadu: 9053292

Post autor: rufuscik »

jak chcesz mogę ci napiac instrukcje a jestem pewien że na 1000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000% było tam coś suchego
Awatar użytkownika
karoca
Posty: 37
Rejestracja: 27 sty 2009, 20:05
Lokalizacja: Opoczno
Płeć:

Post autor: karoca »

Wystarczy poszukac:
http://www.bron.pl/content/view/full/75008

Sam musze kiedys wreszcie sprobowac :)

Mysle ze sie link przyda.
Pozdrawiam
Debski
Posty: 13
Rejestracja: 04 sty 2010, 18:33
Lokalizacja: Ostrowiec Św.
Gadu Gadu: 10033355
Płeć:

Post autor: Debski »

Awatar użytkownika
Młody
Posty: 894
Rejestracja: 01 sty 2009, 19:19
Lokalizacja: Tychy
Gadu Gadu: 9281692
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Młody »

jak rozłupiesz większy kawałek drewna to na milion procent znajdziesz w nim coś suchego.
Forum to nie agencja towarzyska-NIE DOGODZIMY KAŻDEMU !

Życie należy przeżyć tak, aby gołębie przelatujące nad Twoim grobem zesrały się z wrażenia.
https://www.fasttrans.com.pl/
Awatar użytkownika
thrackan
Posty: 911
Rejestracja: 16 cze 2009, 03:38
Lokalizacja: Warszawa
Gadu Gadu: 2123627
Tytuł użytkownika: Manufaktura strużyn
Płeć:
Kontakt:

Post autor: thrackan »

Młody pisze:jak rozłupiesz większy kawałek drewna to na milion procent znajdziesz w nim coś suchego.
Pod warunkiem, że to nie czarny dąb ;-)
Awatar użytkownika
Młody
Posty: 894
Rejestracja: 01 sty 2009, 19:19
Lokalizacja: Tychy
Gadu Gadu: 9281692
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Młody »

Maverick, jest chyba na tyle sprytny że nie będzie szukał drewna pod wodą lub pod ziemią....
Forum to nie agencja towarzyska-NIE DOGODZIMY KAŻDEMU !

Życie należy przeżyć tak, aby gołębie przelatujące nad Twoim grobem zesrały się z wrażenia.
https://www.fasttrans.com.pl/
Awatar użytkownika
Fredi
Posty: 1015
Rejestracja: 07 kwie 2008, 09:42
Lokalizacja: Skierniewice
Tytuł użytkownika: Fredne Zło..
Płeć:

Post autor: Fredi »

Młody pisze:jak rozłupiesz większy kawałek drewna to na milion procent znajdziesz w nim coś suchego.
a i z tym różnie bywa u nas....kiedy takie zimy...+5, deszcz, 0st. deszcz ze sniegiem, mróz...śnieg, +5, deszcz, -5....i tak w kółko - :) - wtedy większość drewna (nie mówie o drzewach), które znajdujemy jest przesiąknięta na wskroś....i jest zabawa :D
"Nie sztuką jest umrzeć, znacznie trudniej jest żyć."
Blizbor
Posty: 119
Rejestracja: 03 sty 2010, 23:43
Lokalizacja: Szczecin
Gadu Gadu: 2987112
Tytuł użytkownika: Kniejołaz
Płeć:

Post autor: Blizbor »

Zdarzało mi się rozpalać ogień gdy w lesie było mokro przy pomocy kory brzozowej, staraj się nazbierać na rozpałkę mniej więcej dwie garści jak najmniej wilgotnych (bo zawsze się takie w lesie znajdą) i bardzo cienkich patyczków - takie o średnicy +/- 1 lub 2 mm powinny się zająć od kory w miarę szybko - najlepiej z drzew iglastych, ale jak się nie ma co się lubi... w każdym razie gdy nazbierasz patyczków na rozpałkę i nieco większych na "paliwo" (tutaj już raczej przydałoby się użyć toporka lub noża i rozszczepić parę szczapek, aby szybciej się zajmowały, gdyż w środku napewno będą suche a i mniej dymić będzie) to pozostaje Ci już tylko ułożyć z patyków niewielką platformę, aby nie kłaść kory i patyczków na mokrej ziemi, podpalić i jak już się dobrze zajmą, stopniowo dorzucać coraz większych (nie piszę, że powinny być już przygotowane aby co chwilę nie latać po drewno bo to chyba oczywista oczywistość, ale podobno wielu ludzi o tym zapomina, więc z przezorności o tym jednak wspomnę ;)).
Awatar użytkownika
przeszczep
Posty: 364
Rejestracja: 10 lut 2009, 14:57
Lokalizacja: warszawa
Gadu Gadu: 9000624
Tytuł użytkownika: zagorzały turysta
Płeć:

Post autor: przeszczep »

Dlaczego iglastych?
Albo mam z goła inne doświadczenia albo nie wiem w sumie co innego :P
Z iglastych to się wędzarnię robi a nie ognisko, czy może już mi na głowę coś padło?
Awatar użytkownika
Fredi
Posty: 1015
Rejestracja: 07 kwie 2008, 09:42
Lokalizacja: Skierniewice
Tytuł użytkownika: Fredne Zło..
Płeć:

Post autor: Fredi »

koledze chodziło o to, że iglaste są świetne na rozpałkę.
"Nie sztuką jest umrzeć, znacznie trudniej jest żyć."
Blizbor
Posty: 119
Rejestracja: 03 sty 2010, 23:43
Lokalizacja: Szczecin
Gadu Gadu: 2987112
Tytuł użytkownika: Kniejołaz
Płeć:

Post autor: Blizbor »

Dokładnie tak Fredi. Drewno iglaste łatwo się zajmuje, ale niestety też dość szybko się spala dlatego jest najlepsze na rozpałkę, drewno liściaste zaś zajmuje się trochę wolniej, ale też starcza na dłużej, dlatego jako paliwa dla ognia przeważnie używam właśnie drewna liściastewgo, pozatym drewno liściaste daje chyba nawet więcej ciepła niż iglaki, więc dobrze jest używać właśnie jego do wykonania nodii (lub ogniska), która będzie miała za zadanie ogrzać Nas w nocy :)
Awatar użytkownika
Jaca
Posty: 401
Rejestracja: 13 maja 2009, 16:06
Lokalizacja: okąd
Płeć:

Post autor: Jaca »

Nodię to chyba akurat lepiej chyba z iglaka, np świerku ale mylić się mogę bo w praktyce jeszcze nie testowałem.
...smelling the air when spring comes by raindrops reminds us of youthful days...
Awatar użytkownika
zdybi
Posty: 435
Rejestracja: 01 lut 2009, 22:46
Lokalizacja: zachpom
Gadu Gadu: 9522989
Płeć:
Kontakt:

Post autor: zdybi »

Blizbor pisze:dlatego jako paliwa dla ognia przeważnie używam właśnie drewna liściastewgo, pozatym drewno liściaste daje chyba nawet więcej ciepła niż iglaki, więc dobrze jest używać właśnie jego do wykonania nodii (lub ogniska), która będzie miała za zadanie ogrzać Nas w nocy :)
Jaca pisze:Nodię to chyba akurat lepiej chyba z iglaka, np świerku ale mylić się mogę bo w praktyce jeszcze nie testowałem.
Nie mylicie się chłopaki.Na nodię nadaje się zarówno iglak(świerk,sosna),jak i drzewa liściaste(brzoza,olcha,dąb itd).Ważne żeby to drewno było suche,jeśli się chce zrobić nodię z dwóch bali.Do nodii z większej ilości bali,dobrze jest dołożyć surowego drewna.Cała sztuka tkwi jak zwykle w szczegółach i do właściwych wniosków dochodzi się poprzez praktykę.Niegdyś zajmowało mi to mnóstwo czasu,dziś niecała godzinka i nodia grzeje(bez piły,tylko siekierka)Muszę dodać,ze nodia świerkowa,sypie obficie białym popiołem i strzela gorącymi żagwiami,a to może być groźne dla śpiworów i namiotów.Przy np,brzozie nie ma tego problemu
:-D
http://lukaszzdyb.blogspot.com
http://mybushcraft.blogspot.com
"Bo życie przecież po to jest,żeby pożyć"
Awatar użytkownika
Jaca
Posty: 401
Rejestracja: 13 maja 2009, 16:06
Lokalizacja: okąd
Płeć:

Post autor: Jaca »

A napisz mnie Zdybi jaka jest różnica w działaniu nodii w przypadku drzew liściastych i iglastych. Które się dłużej pali itp. Bo jak ma się możliwość zrobić z obu surowców to który jednak wybrać żeby był lepszy ?
...smelling the air when spring comes by raindrops reminds us of youthful days...
Blizbor
Posty: 119
Rejestracja: 03 sty 2010, 23:43
Lokalizacja: Szczecin
Gadu Gadu: 2987112
Tytuł użytkownika: Kniejołaz
Płeć:

Post autor: Blizbor »

Jaca, jak już wspomniałem - drzewo iglaste wypali się szybciej niż liściaste (a więc, by nodia z iglaka grzała przez całą noc, będziesz musiał użyć większej kłody niż w przypadku nodii z drzewa liściastego co oznacza, że będziesz musiał włożyć w jego pozyskanie także więcej pracy) oraz wydziela mniej ciepła i z tego względu Ja osobiście najpierw brał bym pod uwagę drzewo liściaste zaś iglaka tylko wówczas, gdyby z jakiegoś względu nie było możliwe wykonanie nodii z drzewa liściastego :)
Awatar użytkownika
zdybi
Posty: 435
Rejestracja: 01 lut 2009, 22:46
Lokalizacja: zachpom
Gadu Gadu: 9522989
Płeć:
Kontakt:

Post autor: zdybi »

Jaca pisze:A napisz mnie Zdybi jaka jest różnica w działaniu nodii w przypadku drzew liściastych i iglastych. Które się dłużej pali itp. Bo jak ma się możliwość zrobić z obu surowców to który jednak wybrać żeby był lepszy ?
Jak masz do wyboru,dowolne gatunki drewna to pewnie liściaste.Jest bardziej "kaloryczne" i nie wypali się tak szybko.Chociaż zależy jakie liściaste masz na myśli,bo jak wierzbę to wiadomo(psssyt i po drewnie),olcha porównywalnie do świerku.Najlepsza sucha brzoza i suchy dąb.Zresztą,wrzuć kiedyś do ogniska kawał suchego,dębowego "twardziela".Zobaczysz,że rano będzie z niego bryła żaru.A w nodii,właśnie o taki efektywny żar chodzi ;-) A ogólnie to się korzysta z drewna takiego,jakie się ma...
http://lukaszzdyb.blogspot.com
http://mybushcraft.blogspot.com
"Bo życie przecież po to jest,żeby pożyć"
Awatar użytkownika
Jaca
Posty: 401
Rejestracja: 13 maja 2009, 16:06
Lokalizacja: okąd
Płeć:

Post autor: Jaca »

zdybi pisze:A ogólnie to się korzysta z drewna takiego,jakie się ma...
Zdaję sobie sprawę ale nie zaszkodziło się zorientować co daje lepszy efekt. Zatem będziem próbować bo dębów w Rembertowie doś sporo połamało przy pierwszych śniegach :-P
...smelling the air when spring comes by raindrops reminds us of youthful days...
Awatar użytkownika
mgr_scout
Posty: 431
Rejestracja: 29 sie 2007, 16:29
Lokalizacja: inąd

Post autor: mgr_scout »

przeszczep pisze:Z iglastych to się wędzarnię robi a nie ognisko, czy może już mi na głowę coś padło?
do wędzenia raczej używa się liściastych - najczęściej buk, olcha, dąb, niekiedy owocowe ;) iglaki są zbyt aromatyczne :)
ODPOWIEDZ